//
you're reading...
Avrupa&Dünya

Baltık’ın doğusundan yükselen güç: Zenit


Rusya’nın ve UEFA Kupası’nın son şampiyonu Zenit St. Petersburg’un bugünlere geliş öyküsü…

Ve Rusya liginin üvey evladı Zenith Sankt-Petersburgh Uefa şampiyonu oldu. Avrupa’da parlak bir sezon geçiren Zenith’in başarısı aslında tesadüf değildi.Geçtiğimiz sezon 23 yıl aradan sonra yeniden Rusya şampiyonluğuna ulaşan mavi beyazlı takım uzun süreli bir çalışmanın eseri olarak iki önemli zaferi birden elde etti.

Zenit St. Petersburg; son 5 yıldaki kurumsal gelişimi, altyapıdaki önemli hamleleri,doğru teknik direktör seçimi ve en önemlisi transfere ayırdığı paraları doğru kullanmasıyla bu noktaya erişen ikinci Rus takımı oldu.

Moskovalılar’a karşı savaş

Yıllarca sayısı yediyi aşan ve Sovyet döneminde devletin çeşitli organları tarafından beslenen Moskova kulüpleriyle baş etmeye çalışmak Zenith, için her zaman zor olmuştur. İçişleri bakanlığı ve ordu tarafından desteklenen Moskovalılar gerek Sovyet döneminde gerekse yeni Rusya’da her zaman bir adım önde oldu.

Bir objektif ve fotoğraf makinesı üreten devlet firmasının desteklediği ve Sovyet idaresi tarafından her zaman Çarlık dönemini hatırlatan Sankt-Petersburg (Sovyet döneminde Leningrad) şehrinin  takımı olan  Zenith, bu seneye kadar 1944 yılında kazandığı kupa ve 1984 ylında kazandığı tek şampiyonlukla yetinmek zorunda kalmıştı.

90’lar kriz getirdi

1990 sonrası yeni Rusya dönemiyle birlikte Rus futbolunun maddi imkansızlıklar sonucu girdiği büyük çıkmaz Zenith’i de etkiledi. Baltığın incisi namıyla tanınan Petersburg, aslında daha çok bir turizm şehriydi. Zenit fabrikalarının kapanması sonucunda az olan maddi desteğinide yitiren Piterliler, Moskova takımlarının karşısında daha da güç durumlara düştüler.

Putin ile değişen kader

Vladimir Putin’in Rusya devlet başkanı olmasıyla değişen bir çok şeyle birlikte Zenit’in kaderi de değişti. Putin Sankt-Petesrburgluydu ve siyasi hayatına da bu şehrin belediye başkanı olarak başlamıştı haliyle sıkı bir Zenith taraftarıydı.Bu yüzden pek belli etmese de Zenith’i gizlice hep destekledi.

Öncelikle sadece Rusyanın değil Dünya’nın en büyük gaz ve petrol şirketi olan Gazprom’u Zenith’in yeni sponsoru yaptı.Bu Piter’ın (Sankt  Petersburghlular şehirlerine Çar Petro’ya atfen Piter derler) gururunu ekonomik olarak rahatlamıştı.

Doğru para harcama stratejisi

Gelen büyük para öncelikle altyapıya harcandı. Bu politika, birkaç yıl içindede meyvelerini vererek, Alexandr Kerzhakov ve son iki zaferin mimarlarından olan Andrei Arshavin’i Zenit’e kazandırdı.

Vefalı taraftar = Dolu stad

Halkı aristokrat olan Petersburg şehrinin buz hokeyi hariç tek profesyonel spor kulübü olan Zenit, Moskova kulüplerinin taraftarına nazaran takımlarına daha bağlı bir taraftar kitlesine sahip. 25.000 kişilik Petrovsky stadı hiç boş kalmazken, sadık mavi beyazlılar her zaman bu eski ama tarihi stada takımlarını “ya baleyu za Zenith baleyu za Piter” haykırışlarıyla inletirler.

Çar Petro’nun Hollanda geleneği sürdü

Çar Petro Petersburgh’u kurarken Hollandalı mimar ve mühendislerden yararlanmıştı. Zenith’de yapılanırken geleneği canlandırarak bir Hollandalıyı işin başına getirdi. Dick Advokaat işe başlarken oyuncu tarama ekibini ve antrenörlerini de yanında taşıdı kısa sürede Pavel Pogrebnyak,Anatoly Tymoshchuk, Ho ve Konstantin Zyrianov gibi oyuncular transfer edildi.Advocaat takım liderliğini yetenekli Arshavin’e verip ondan daha fazla verim alıp değeri 14 milyon euro olan bir oyuncu yarattı.

Zaten geleneği ve futbol ekolü olan bir ülkede disiplin ve sistem oturtmak fazla güç olmadı. Önce 23 yıl aradan sonra şampiyonluk Moskovalılardan alınıp kuzeye taşındı ve sonra UEFA Kupası’nda hem de çok parlak sonuçlarla özellikle bu kupanın tek favorisi olarak gösterilen Alman devi Bayern’i yarı finalde 4-0’lık sonuçla saf dışı ederek zafere ulaştılar.

Gelecek ne getirir bilinmez, ama UEFA Kupası’yla beraber Petersburghlular’ın Harmitage ve Kazansky katedrali gibi övünecekleri başka bir şeyleri daha var!!

Alp Darıcı

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

En fazla oylananlar

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: